resim
Ana Sayfaya Dön


Yıkılan Hayaller, Yeni Ümitlere Hayat Verir

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Eğitim, Iletişim, Inovasyon, Kariyer
05 Apr 2012

Bazen hayatı ve hayatın getirilerini kabul etmek zordur. Biten aşklar, ağlatır. Ölüm sorgulatır. Varılamayan hedefler, içimizi sızlatır. Çünkü hepsinin ardında yıkılan hayallerimiz, kaybolan umutlarımız vardır.

Yıkılan hayaller hayatımızın geri kalan kısmının anlamsız ve ümitsizliklerle dolu olduğuna işaret ettiğinde, hareketsiz kalırız. Geçmişimizle olan bağımız bugünümüz ve yarınımızdan daha kuvvetli olduğunda, yıkılanın sadece hayallerimiz değil aynı zamanda hayatımızın da olduğunu sanırız.

Oysa, yıkılan hayaller, hayal kurabilme gücümüzün sona erdiğine, yaratıcılığımızın ve hayat enerjimizin dibe vurduğuna işaret eder. Yeni ümitlerin yeşermesine, hayal gücümüzün daha da derinleşmesine yıkılan hayaller hayat verir. İşte hayat ve hayatın içinde dolanan bizler, bu kontrastların varlığında güçlenerek gelişiriz.

Hayalleriniz yıkıldığında bir kaybınız olduğuna inanırsanız,

Kaybettiğinizin yerini doldurabilecek bir umut ışığı bulamazsanız,

Düşünceleriniz karanlık sularda ilerlemeniz için çalışıyor demektir.

Yeni hayaller, ümid edebilmeye başladığımızda hayat bulur.

Yeniden ümit ışığı bulabilmek için 3 şeye ihtiyacınız var.

Bir. Hayat kapkaranlık, gelecek ümitsiz gözüktüğünde, düşündükleriniz ve hissettiklerinizin sadece “o an’a ait olduğunu farkederek, o an’ın geçici olduğunu kendinize hatırlatmak”

İki. Başlangıçta bu hatırlatmalarınızın bir işe yaramadığını düşünsenizde, kendinize bu durumu hatırlatmaya devam etmek.

Üç. Neyi kaybettiğinizi değil, hayatınızın ne gibi pozitif yeniliklere gebe olabileceği konusunda her gün bir fikir geliştirmek. Zihniniz geliştirdiğiniz fikirlerin ve hayallerin muhtemel olamayacağı konusunda ısrar etse de, bu hayalleri geliştirmekte ısrarcı olmak.

Her hayal yıkılması gerektiği için yıkılır.

Her olan olması gerektiği için olur.

Her durum hayatın farklı katmanlarını deneyimlememize neden olur.

Yeni ümitlere yelken açabilmenin heyecanı, eski hayallerin hüznüyle debelenmekten daha güzeldir. Aradaki farkı anlamak için, yeni hayallere dalmayı denemek gerekir.
İş yaşamından keyif alanlar, hayallerini canlı, heyecanlarını ümitlerinden alanlardır.


Share

YORUMLAR
16 Jul 2012 - 3:37 pm

hayallerimiz yıklmasıy gerektigi için kırılırsa tekrar ne yapacagız? insan k alkmıyor bazen yükten etrafındaki insanlar yüzünden yeniden deniyorsun hayal kuruyorsun gelecek hesabı yapıyorsun yine aynı sonuç… hata kendimizde mi yoksa etrafımuzdakilerde mi? bıraksak söz tutmasak hata mı yaparız yoksa dogru yolu bulmak için adım mı atmıs oluruz…insan içinden geçeni yada öfkesini öfkelendigi kisiye degilde içine atarsa adı ne olur yada ne yapmalı…

02 Nov 2014 - 3:44 pm

Ben Fatma Özcan için bir şeyler söylemek istiyorum hani kişiye olan öfkeyi içine atarsan ne olur konusunda şöyle ki o kişiyle yakınlığın ciddi manada önemliyse senin için öfkeni içine atmak yerine ona iletmeyi deneyebilirsin yani demek istiyorum ki öfkelendiğin kişiye bağlı öfkeyi içine atmak atmamak durumu

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası