About the author

Related Articles

10 Comments

 1. 1

  Ebru

  Fatmanur hanım merhaba,
  Bu tavsiyelerinizi gerçekten çok faydalı buluyorum. Haklısınız, bilmek bazen yetmiyor. İşimiz biraz da görüşmeyi nasıl yönettiğimizle ilgili…

  sevgiler,
  Ebru

  Reply
 2. 2

  Batuhan

  Fatmanur hanım bence Türkiye’de iş görüşmelerine şirketler tek taraflı bakıyor. Sanırım bir 30 yıla ihtiyaç var adayların da şirketleri seçtiği düşüncesinin yerleşebilmesi için.

  Reply
 3. 3

  Eren Kumcuoğlu

  Mülakat esnasında farklı yaklaşımlar sergilemek (abartmamak kaydıyla) hoş olabilir. Direk yaklaşımla CV’mi ve blog adresimi gönderdiğim, ardından da görüşmeye çağırıldığım iş yerinde, benimle görüşen yetkili görüşme sonunda bana jest yaparak kendi yazdığı bir kitabını imzalayıp verdi, hemen ardından önceden bastırdığım ve kendi çektiğim bir kaç fotoğrafı güzel bir paketin içinde ona sundum ve görüşme için teşekkür ettim. Sonuçta aklında kaldım, beni 1 ay sonra yanına çağırdı ve şu an yanında junior olarak çalışmaktayım. İşe girdikten sonra da öğrendim ki ünüm benden önce ulaşmış, zira herkes çektiğim fotoğrafları konuşuyordu.
  İK’da işe alımdan sorumlu personel hakkında da bir yazı yazmanızı dört gözle bekliyorum… Altına ekleyeceklerim muhakkak olacaktır…

  Reply
 4. 4

  Göze Algün

  Yeni mezun olmuştum ve mülakattan mülakata adeta koşturuyordum. Türkiye’nin en büyükleri arasında yeralan bir şirkette görüşmeye gittim. Gün içinde birinci mülakattan sonra hemen ikinci mülakata aldılar. Ondan da başarıyla sıyrıldığım apaçık ortadaydı. İK Müdürü benimle ilk mülakatı gerçekleştiren hanımla biraz konuştuktan sonra beni yanına çağırdı ve “yarın saat 11’de burada 3. mülakata gireceksin, bekliyoruz”, dedi. “Bir sonraki güne almamız mümkün mü, yarın gelmem çok zor” dedim. Bana çok sert bir bakış attı ve aşağılar bir tavırla “buradan daha önemli ne işin var ki?”, dedi. Sanki benim hayatımın merkezinde onlar olmalıydı, öyle hissetmek istiyorlardı. Orada biraz asileştim işin aslı ve “Tek görüştüğüm şirket siz değilsiniz, yarın başka bir mülakatım var”, dedim. Yüzüme bakıp bir tebessüm attı ve ertesi güne randevu verdi. Oradan çıkarken bir sonraki görüşmeye gitmeyeceğime emindim. O tavır bana o kadar itici geldi ki 3. mülakata gitmedim. Pişman da değilim.

  Onlar istediği zaman, istedikleri yerde olmam gerekmiyor. Sadece şirkete göre değil, iki tarafa göre bazı şeylere karar vermek gerekiyor. Tek taraflı bir muamele görmek insanın hevesini gerçekten kırıyor.

  Reply
 5. 5

  Fatmanur Erdogan

  Sevgili Göze,

  Çok güzel bir örnek vermişsin. Ayrıca seni kararlılığın konusunda da tebrik ederim. Potansiyel bir adayın üzerinde bırakılan bu negatif etkinin ne kadar önemli olduğunu anlayan şirketler kazanıyor olacaklar…

  Deneyimini bizlerle paylaştığın için teşekkürler…

  Reply
 6. 6

  Fatmanur Erdogan

  Sevgili Eren,
  Tavsiye ettiğin konuda ilginç bir örnek var elimde… Bir ara paylaşıyor olacağım.:)

  Reply
 7. 7

  Filiz Arıcan

  Bir iş ararken insan önce kendini tanıyıp, öz güveni olursa ilk aşamayı zaten kendiliğinden aşıyor bence.Ama dediğiniz gibi keşke süreç iki taraflı işlese…Ama dünyanın diğer ülkelerinde bu durum nasıl bilmiyorum ama
  Türkiye’de maalesef işveren seçme oranı çok daha yüksek…

  Reply
 8. 8

  Mustafa Zeyrek

  eğer tek bir yarış pistinde birçok yarışçı varsa, kuralları yarışanlar koymaz.

  pist sahibi zaman zaman kuralların dışına kendisi çıkabilir , öfkelenmeniz , muhalif olmanız için haklı nedenler oluşturabilir ama bunun da yarışın bir parçası olabileceği unutulmamalı.

  Etki ne olursa olsun mülakatçı topmam tepkiler arasından bir kıyaslama yapar

  bu da her zaman makul olmamız konusunda başlı başına yeterli bir nedendir

  sevgiler , Fatmanur hanım

  http://www.pazarlamakosesi.blogspot.com

  Reply
 9. 9

  Göze Algün

  İş görüşmeleri “tek bir yarış pistindeki birçok yarışçı”dan öte, birçok kişinin ve iki tarafın kaşılıklı seçimidir. Koşulşuzca “birinci” olma amacı, hedefsiz ve değerleri olmayan bir kişilikten daha öte birşey değildir.

  Reply
 10. 10

  Özhan

  Fatmanur Hanım,

  Yeni mezun bir endüstri mühendisi olarak o “sevdiğiniz yeni gençlik” tenim. :))

  Mezuniyetimin ardından birçok iş görüşmem oldu. Bazılarında beğenip istediğim işlerden olumlu yanıt alamadım. Bazılarındaysa gerek önerilen işten dolayı, gerekse firmada hissettiğim negatif ortam ve yaklaşımdan dolayı olumsuz yanıt veren ben oldum. Bu o zaman benim için gurur veren bir durum iken şuanda pişmanlığa dönüşmüş durumda. Çünkü iş görüşmelerimdeki seçiciliğim sonucu hala iş aramaktayım…

  Umarım bu gittikçe uzayan iş arama sürecim son bulduğunda “seçiciliğim” den tekrar gurur duyar ve sizin o çok sevdiğini yeni gençliğin içinde kalmaya devam ederim… :))

  Ben yeni gençliği çok seviyorum! Her teklif edilen işe atlamıyorlar. Soruyor, sorguluyorlar. “Benim için bu projede çalışmak harika ama proje sonunda pozisyona ne olacağı belli değil.” deme cesaretini gösterebiliyorlar.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.