About the author

Related Articles

5 Comments

 1. 1

  Selin

  Merhaba,
  Ben yaratici biri oldugum icin ise alindim. Fakat haftada 6 saat ve gunde 11 saat calismaktan enerjimi, hayata bakis acimi, yaraticiligimi, ise olan sevkimi herseyimi kaybettim. Oysa ben kendimi gelistiricektim. Gelistirdim, uluslarasi gecerliligi olan bir sertifika aldim ama keyifle degil, bir daha bunu ben kullanmam dedim.
  Belki bir daha bu kadar yuksek bir maas alamam belki bu kadar iyi olanaklar sunan bir firmada calisamam ama bir baktim ben 30 olmusum. Degisme karari aldim ve istifa ettim. Karari verdigim gun ben degistim, aydinlandim, her gun of yeni bir gun mu basliyor diyerek geldigim ofisimde nse icinde gemeye basladim. Kafamda bin bir turlu projeler, yapacagim yemekler, bisikletle gezecegim koyler vs.Calismayi dusunmuyorum ben emekli oldum. Bir arsam var, bilrikte cok guzel gunler gecirecegim bir ailem ve birlikte karar aldigim bir esim. Bizde ne varsa toprakta ar dedik, biraz enerji atmak istiyoruz, kendi urunlerimizi yetistirmek, saglikli beslenmek, aldigim nefesi hissetmek istiyorum.
  Degismekten korkmayin, bir kapi kapaniyor bir kapi aciliyor. Cok iyi kazandgim bir isten ayrilmakla kaybettigim en guzel otellerde kalip, en guzel restoranlarda yemek yemeyecek olmam sadece.
  Not: ben biraz gozu karayim, risk almayi seviyorum, hayatta beni mutlu edecek seyleri yapiyorum. Pisman degilim. Tam tamina 27 gunum kaldi ulkeme donuyorum.

  Reply
  1. 1.1

   Fatmanur Erdogan

   @selin insanin farkli adim atanilmeai buyuk ozgurluk. Bir de insanin ne istedigini bulabilmesi ve zamanla isteklerin degisebilecegini gormesi onemli. Hayati tek duzelikten cikarabilmek ve yasanabilir bir dunya yaratmak icin hayatta her durumun ustesinden gelebilecegimize inanmak en buyuk ozguven olsa gerek… Tesekkurler selin.

   Reply
 2. 2

  Bülent Deniz

  Köylü Ekrem alında bize şunu söylüyor. Gerçek olan topraktır.Para kariyer saygınlık gelip geçiçi şeyler aslında bir geri dönüp baktığımızda hayatımızı dört duvar arasında bitiriyoruz. Hangimiz en son bir toprakla oynadı bir ağaç’a dokundu yada yalın ayak dolaştı. Bize öğretilenler içinde yaşıyoruz.Aslında bir hapishane içindeyiz bu evrende biz farkında değiliz malesef ,İnsan olabilmektir asıl olan

  Reply
 3. 3

  Ömür Erdoğdu

  Bence bu dünyada güzel olan şeyler hemen tükeniyor ve biz buna asla ama asla engel olmuyoruz.Aksine biz yaptıklarımızın iyi bir şey olduğunu sanıyor ve daha hızlı tükenmesine sebep oluyoruz.Bu nedenle ruhlarımız asla özgür olmayacak.Çünkü insanlardan sadece bir kaçı bu dünyada iyidir ve iyi şeyler yapar.Aslında çocuklar doğuştan iyidir.Büyüdüklerinde o iki yol karşılarına çıkar,iyi ve kötü.
  Dünyanın 3’te 1’i yarısı iyilik yolunda ilerler diğer yarısı bazen iyilik bazen kötülük yapar.3’te 2’si ise kötülük yapar.İşte hayat bu durumdan ibaret.Eğer biz ruhumuzun özgür olmasını istiyorsak asla ama kötülüğü veya yarı kötü yarı iyiliği seçmemeliyiz.Aksine iyiliği seçmeliyiz ve ne olursa olsun iyiliği seçmeye devam etmeliyiz…

  Reply
 4. 4

  Zafer Yilmaz

  Yazınızın başında çok doğru bir şekilde belirttiğiniz gibi, yaratıcılık için anahtar kelime cesarettir. Aydınlanmanın sloganı “dare to know” idi; “bilmeye cür’et et”. Hemen her yaratıcılık bir cür’et etme ihtiva eder. Özgür olmak cür’et etmedir. Çünkü bizler kendini bir takım araçlarla koruyan hep bir statükonun (din, devlet, toplumsal hiyerarşiler, gelenekler, vs) içinde dünyaya geliriz ve her yaratım ister istemez bu statükoya bir meydan okumaya dönüşür veya o şekilde algılanır. Dolayısıyla yaratıcılığa hayat veren şey cesarettir. Cür’et etmeden yaratıcı olunamaz.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.