About the author

Related Articles

3 Comments

 1. 1

  Nilgun Tugrul

  Fatmanurcum,yine aydınlatıcı ve farkındalık saglayıcı bir yazını bizlerle paylasmıssın, tesekkurler.. Sadece yazının son kısmında degisik dusunuyorum ve paylasmak istedim..Zira ben motivasyonun “Hırs” degil “Azim” ile olduguna inanmaktayım..

  “Azim”de kendinle hesaplaşmak vardır.Kendini geliştirmek,degistirmek, kendini aşmak vardır. Yani rakibin kendinsindir, kendini gecmeyi hedeflersin.

  “Hırs” kavramında ise baskalarını gecmek vardır, rakipler vardır,dolayısıyla siddet ve kırgınlıklar,ayak kaydırmalar, hırs kavramı icinde yer alan kavramlar oluverir.Asiri oldugu durumlarda insani korelten, yokeden uc duygudan biridir tanımı bile yer almaktadır.(Nefret ve ask da diger 2 duygu imis)

  Hayatın her alanında, basarılı olmanın sırrı azmetmekten gecer ve azim surekliligi saglar dusuncesindeyim.

  Reply
 2. 2

  Fatmanur Erdogan

  Sevgili Nilgun,

  Yazımda Time dergisine verdiğim link’te hırs konusu incelenmiş. Makale çok aydınlatıcı ve sorgulatıcı…

  http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,1126746,00.html

  Örneğin makaleden bir alıntı yapacak olursak:

  University of California, Davis psikologlarından Dean Simonton ‘Hırs, enerji ve azmin birleşmesidir’ diye ifade ediyor. Ve ekliyor: ‘Hedefleri olan ama enerjisi olmayan biri, koltuğunda oturup birgün daha iyi bir fare kapanı yaratabileceğini söyler. Enerjisi olan ama hedefi olmayanlarsa bir projeden diğerine atlayarak kendilerini yok ederler. Enerji seviyesi genetik olabilir. Ama çoğunlukla bizi hırslandıracak bir konuyu yakaladığımızda enerjimiz yükseliyor.’ diyor Simonton

  Hırsın da dozu var. Aşırı hırs, dediğin gibi, insanın kendisine ve etrafına zarar getiriyor. Ama hırslı olmak başarıyı motive edici duygular arasında yer alıyor. Her insanın da genetik olarak içinde hırsları olduğu— onu harekete geçirme tarzı ve dozunun değiştiğini söylüyor bilim adamları. Örneğin sinsi hırslılar negatif hırsa örnek olabilir. Etrafına sakin olduğu, sevgi dolu olduğu imajını veren ama içinde cayır cayır bir hırs ile yanan insanlar gibi… Genelde aşırı hırslı insanlar yada ‘kendimize benzemeyen’ insanlar göze çarpma eğiliminde olduğundan, hırsın her türlüsünü çoğunlukla negatif bir kelime ve özellik olarak algılıyoruz.

  Elif Şafak’ın bu bağlamda yazılmış bir makalesinde (sondan dördüncü paragraf) ilginç bir yorumu var. Ona da göz atabilirsin.

  http://www.elifsafak.us/yazilar.asp?islem=yazi&id=43

  Time dergisindeki yazıdan alıntılarla hazırlanmış Türkçe haber ise aşağıdaki linkte…

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=178574

  Batlaş ve Batlaş danışmanlık şirketi ise iş performansını en iyi öngören kişilik özelliklerinin hırs, iç uyum ve tedbirlilik olduğunu söylüyor.

  Konuyu kariyer gelişimi açısından olayı inceleyecek olursak bu link faydalı olabilir.

  http://www.baltas-baltas.com/kaynakdergiyazi.asp?PRI=264&SAYI=14

  Reply
 3. 3

  Deniz Icli

  Ben kotu is ortamlarinda birsey degistirmenin cok zor oldugunu dusunuyorum. o yuzden de farkli bir yere gecmeyi tercih ediyorum acikcasi. kotu yonetilen sirketlere birsey anlatamiyorsunuz zaten. nasil ayakta kaliyorlar ona sasiyorum.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.