About the author

Related Articles

4 Comments

 1. 1

  Çiğdem Anıl

  Ne kadar doğru, bir şeyin üstüne çok giderseniz geri teper. Mutluluk da öyle. Kariyer de ögle… aşırı hırslılar belki yükseliyor ama mutsuz ve yanlız kalıyorlar. 50’lerine geldiğinde hayata baktıklarında bol para, bol ev araba, eş çocuk ve devam etmek zorunda oldukları bir hayat tarzı.!

  Reply
 2. 2

  Murat Bütün

  Bir nevi kaçan kovalanır taktiği sanki

  Reply
 3. 3

  Erhan

  “Çalışanların, özellikle gençlerin kariyerlerini Insan Kaynakları departmanlarının eline bırakıyor olmalarını görmek beni “acaba neden” diye düşündürüyor. Bu beklentinin en güzel yanı, yönetimlerin, çalışanlarının önlerini açmak için onları belli bir çabaya sürüklüyor olması. Bu anlamda harika. Fakat şu da bir gerçek ki, bu tür “genele yönelik” programlar, size yönelik değildir. Size özel hazırlanmamıştır. Size özel planları ve hedefleri ancak siz kendiniz için hazırlarsınız.”

  Yönetimlerin, çalışanlarının önlerini açmak için onları belli bir çabaya sürüklüyor olması büyük bir mittir arkadaşlar! Yönetimler sadece şirket çıkarları doğrultusunda bunu yaparlar. Sizin gelişmeniz onlar için bir amaç değil, kendi finansal başarıları için bir araçtır.

  Bu yüzden, “genele yönelik” programlar, size yönelik değildir saptaması doğru, çünkü genele yönelik istihdam ve performans programları “savaşta ve barışta” size değil, şirket çıkarlarına yöneliktir. Şirket de sizin dostunuz değildir, sadece emeğinizin karşılığını para ile aldığınız yerdir. Fazla hayalgücünüzü zorlamaya gerek yok. Şirketlerde en başta para kazanırsınız. Size kediye ciğer gibi gösterilen yükselme imkanlarını sadece küçük bir yüzde elde eder, ama böylelikle şirket hem yükselmeyi elde edenden hem edemeyenden çalışanlar arası rekabet sayesinde daha fazla performans ve finansal sonuç elde eder. Yükselme imkanları bir bakıma şirketlerin çalışanlarını gazlamasıdır. Çalışanları düşündüğünden ziyade, esas amaç genel bir performans ve finansal başarı artışıdır. Bunları da çalışanlar arası rekabet ile gazlar.

  Arkadaşlar, şirketler babanızın oğlu değildirler ve sizi sandığınız gibi düşünmezler. Sadece kendilerini düşünürler. Siz bu yüzden Fatmanur Hanım’ın dediği gibi kendi planınızı kendinize özel yapın, sizi kullananlardan medet ummayın.

  Reply
 4. 4

  Canan Arikan

  Uzun yıllar IK bolumlerinde çeşitli görevlerde bulundum. Burada Fatmanur hanıma hem katılıyorum hem de çelıitiğimiz noktalar var.

  Evet kariyer planları genele yöneliktir ancak kariyer planı luşturamayan bir çok çalışan var. Onlara yön vermek için bu planlar faydalıdır. Ha bu planlarla çalışanların hepsine kapı açılıyor mu hayır. O yüzden de pek başarılı olduğu söylenmez çalışınlar açısından. Benim de diyeceğim çalışan her zaman kendi planını uygulamanın yollarını aramalı ya içeride ya dışarıda.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.