resim
Ana Sayfaya Dön


Yabancı Dil Bilmeyene Kariyer Yok!

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Kariyer, Popüler Yazılar
09 Jul 2008

Epey iddialı duruyor başlık. Sizi kızdırdıysa, kükrettiyse, böyle şey olur mu dedirttiyse, yabancı dilinizi geliştirmenizin gerek şart olduğuna inanabilirsiniz.

Eskiden lise mezunları şirketlerin her kademesinde bulunurdu. İşe girmek için lise mezunu olmak yeterliydi. Şimdi, üniversite mezunu değilseniz birçok kapı yüzünüze kapanıyor. Kariyer yolu giderek daha da zorlaşıyor. Lisans derecesi de artık yetmemeye başladığı için birçoğu iş bulabilmek için yüksek lisansa başlıyor. İleride belki sırf bu yüzden yüksek lisans/master derecesi olmayanların iş bulması daha da zorlaşacak.

Eğitimle birlikte neredeyse parallel giden bir konu da yabancı dil. Globalleşen dünyada artık bir dil değil çift dil gerek şart aslında. İngilizce bilmek artık neredeyse dil bilmekten sayılmıyor. İngilizce bir nevi banal dillerden olmaya başladı. Az birazlarla olmuyor üstelik. Yabancı dilinizi ‘iyi’ değil ‘profesyonel’ olarak kullanabilmenin ne kadar fazla sayıda iş imkanını önünüze sereceğinizi tahmin edebiliyor musunuz? En basitinden ortalıkta o kadar çok ‘ortalama’ b’r yabanci dil bilgisiyle dolaşan varken, aradan sıyrılmak hiç de fena fikir değil!

Dil bilmenin faydalarını saymak anlamsız. Siz benden daha çok neden üretebilirsiniz. „Dil bilmemek herşey değil“ diye de düşünebilirsiniz. Eğer yabancı dilinizi geliştirmeye ihtiyacınız varsa umuyorum hedefleriniz arasında en az 1 sene yurt dışında yaşamak ve dil öğrenmek vardır.

Kariyerinize Hızlı Başlamak İçin İngilizce Şart

Artık Herkes Bunu Yapıyor: Amerika’ya gitmek. Hem Çalışmak, hem Öğrenmek

Amerika’da Hem Çalışmak Hem de Tatil Yapmak İster misiniz?

Bir Ayağınız Yurt Dışında Olsun


Share

YORUMLAR
10 Jul 2008 - 11:38 am

Peki, şimdi bir soru;
Üniversiteden mezun olduğum sene İspanyolcam başlangıç-orta seviyesinde bir yerlerdeydi.

Mezuniyet sonrası haftasonlarımdan feragat ederek İspanyolcamı da İngilizcem gibi akıcı hale getirecek kadar kurs alayım dedim, ama sonra bu kararımdan vazgeçtim.

Bunun nedeni de kendi mesleğime yoğunlaşma kararı almam oldu.

Şimdi dinlediklerimi anlayabiliyor, fakat konuşamıyorum. Yani İspanyolca’yı unuttum.
Bu kararımdan hiç pişman değilim, kararlarımı teraziye koyunca doğru olanı yaptığımı görüyorum.

Bir dil daha bilmek elbette entelektüel kapasitem hakkında ipucu verecektir, ancak insanın herşeyden önce keskin bir donanıma (ve zekaya) sahip olması gerekmez mi?

Maliyetin adının “zaman” olduğu bir dönemde, işyeri tecrübesinin ek bir dil bilmekten daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Söz konusu dil İngilizce ise sözlerim meclisten dışarı tabi…

Dipnot; Şöyle bir düşündüm de; İlkokulda İtalyanca, ortaokul-lise arasında İngilizce ve Almanca, üniversitede Fransızca ve İspanyolca gördüm… Aslında bütün latin dillerini az çok bilmem gerekirdi, ama ilgisizlikten elde bir tek İngilizce kaldı. Fazla da zorlamamak lazım demek ki =)

13 Jul 2008 - 12:03 am

Selam Eren,
Eğer senin için sadece ingilizce bilmek yeterliyse, harika. Ama zaman çok hızlı gelişiyor ve rekabetçi bir ortamda tek dil bilmek yakında yetersiz kalıyor olacak. Amerika’da belli bölgelerde örneğin ispanyolca bilen yabancılar çok rahat iş bulabiliyor. Türkiye’de de iş ilanlarına bakacak olursan, uzmanlık gerektiren işler kurumsal şirketlerde ingilizce ve almanca, ingilizce ve fransızca, ingilizce ve rusca vb. olarak veriliyor.

13 Jul 2008 - 12:43 pm

Kesinlikle katılıyorum. Yabancı dil bilgisi çok önemli. Sorun, Türkiye’de insanın yabancı dilini geliştirmesinin kolay olmaması. Insan bildiğini de unutuyor. Yabancı şirkette bile çalışsanız yeterince kullanmıyorsanız, bir süre sonra unutuluyor.yurt dışında yaşamali!!!!!

16 Jul 2008 - 12:23 am

ne acıdır ki şu anda iki yabancı dili de ( İngilizce- Almanca) çok iyi seviyede bilmeme rağmen iş bulamıyorum. Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birinde eğitim almış ayrıca 5senelik üniversite hayatım boyunca kariyerim adına bazı iyi kuruluşlarda çalışmış olmam da bu kötü kaderi! değiştirmiyor. Benimle yabancı dilde mülakat yapan kişinin benim kadar iyi bir dil seviyesi olmamasına rağmen o işe uygun görülmediğimi yine o kişiden duyuyorum.

16 Jul 2008 - 12:43 am

Evet ingilizce bilmek artık ekstra bir özellik değil olması gereken birşey.
Bazen ne hayıflansak da yapacak birşey yok ortak dil herzaman ingilizce olacak, ben de multi national bir iş yerinde çalışıyorum, yöneticilerim italyan ve ingilizce anlaşıyoruz. Maalesef latin dilleri çok fazla büyüyemedi.

Ama bir ekleme de yapmam lazım Aygül arkadaşımızın dediği de çok doğru, ülkemizde maalesef torpil tanıdık denen bir olgu varken dil bilmek okul okumak biraz havada kalıyor. Ne kadar iyi tanıdığın varsa şansın o kadar çoktur.

Ben de işletme okumuş sonrasında Galatasaray üniv.de Pazarlama masterı yapmış biriyim fakat 5 ay iş ararken hiç de kendime göre teklifler alamadım, çok basit düzeyde gelen teklifler vardı.
Sonra kendi çabamla girdim ve işimde yükseliyorum ama torpil gerçeğini gözardı edemeyiz hiçbir zaman.

16 Jul 2008 - 6:00 am

Merhaba Aygül,
Ekteki yazı belki faydalı olabilir.

http://kariyeryolculugu.com/blog/2007/12/13/ise-alimlar-tanidik-vasitasiyla-olur-torpilsiz-olmuyor-diyenlere/

Yakında istediğin gibi bir işi bulabilmeni ümid ederim. İş bulmak Türkiye’de genelde 6-8 ay arasında bir zaman alabiliyor. Eğer mümkünse profesyoneller arasından bir mentor bulmanın da yararı olabilir.Hangi üniversiteden mezunsun bilemiyorum, ama bazı üniversitelerde bu hizmet okulun öğrencilerine/alumnilerine verilebiliyor.

21 Aug 2009 - 8:29 pm

Bircok insan Ingilizce’nin onemini hala kavrayamamis durumda. Artik ingilizce bilmemekle sakatlik ya da acizlik hemen hemen ayni sey, isverenler ingilizce bilmeyen elemani sirketlerinde bulundurmak bile istemiyorlar.

Ve isin kotusu ortada o kadar issiz var ki birakin Ingilizce bilen elemani Ingilizce’yi de resmi yazisma yapabilecek kadar bilen eleman ariyo insanlar cunku malesef ulkemizde 3-5 ay turizmde calisan hirbolar bile ben ingilizce biliyorum diye dolaniyolar. Malesef kariyer yapmak icin o kadar ingilizce yetmiyo.

Bu ayrica su anlama da geliyo, yillar gectikce beklenilen ingilizce seviyesi de artmak zorunda. Mesela bundan 10 sene once turizmde calisan garsonlarin bildigi ingilizce bile kariyer yapmak icin yeterdi belki ama artik akici ve ikna edici ingilizce konusma araniyor sirf onunla da yetinmiyolar profesyonel ve resmi bir dille musteriyle iletisime gecebilecek elemanlar ariyo isverenler. Bu kadar iyi ingilizce konusabilenler de sadece yurt disinda bir kac sene kalmis olanlar elbetteki!!!

Yani durum gittikce vahimlesiyo, artik orta derecede hatta iyi derecede ingilizce konusan bile is bulamiyo. Malesef profesyonel ingilizce de kolay degil ben 8 senemi harcadim yazisma yapabilecek kadar konusma icin ayrica bu 8 senenin son 6 senedinde de yurt disindayim. 8 sene her gun duzenli ogrenmediysem de baya bi masanin basina oturup saatlerce calistigimi bilirim yani bir kac senelik is. Yani 3 ayda nasil ingilizce ogrenirim diye forumlara yazi yazanlar umarim bunun imkansiz oldugunu bu yaziyi okuyup da kavrarlar imkansizligin yaninda 3 aylik ingilizceyle de zaten kariyer olmadigini anlamalari yeter.

Ozlem

ozlem@zombik.com

ozlam_ucar@hotmail.com

27 Aug 2009 - 5:31 pm

@ozianna

Ozlem Hanım, umarım ki İngilizceniz de Turkceniz kadar felaket degildir.

“Bu kadar iyi ingilizce konusabilenler de sadece yurt disinda bir kac sene kalmis olanlar elbetteki!!!” sozunuze sadece tebessum ederim.

“Hirbo” olarak nitelendirdiginiz insanlar arasinda sizden benden kat be kar fazla kazananlar oldugunu da umarim farketme sansini bulursunuz.

29 Aug 2009 - 11:32 am

Özlem Hanım’a hak vermemek elde değil akıcı ve gramere dayalı bir ingilizce öğrenmek 3 aya sığacak kadar küçük bir iş değildir bence. Yabancı dilin nankör oldugu konusunda sanırım hepimiz hemfikiriz :( Ancak yurtdışında bunu tamamiyle rayına oturma ve sağlıklı olacağına inanıyorum.

03 Feb 2011 - 3:56 am

Herkes ingilizcenin ne kadar zorunlu bir dil olduğunu biliyor. Ancak göz ardı edilen bir konu var. Yakında üniversiteden mezun olcak biri olarak hala ingilizce seviyemin orta düzeyde olması benim suçum mu? 4 yıllık lisans eğitimimim boyunca sadce 1. sınıfta ders olarak vardı, ondan da muaf oluğumdan ingilizce derslerine giremedim.Kendi imkanlarımla kursa gittim. 6 aylık bir eğitim için verdiğim mevla dudak uçuklatacak düzeydeydi. zaten pek de yararını görmedim kursun. Bir çok kişi yurt dışına gidin diyor. İyi güzel de nasıl olcak bu? Bir çok alternatiflerin sunulduğu söyleneniyor. Oraya parası olan gitmekte. Parası olan zaten özel okullara, kolejlere giderek ingilizcelerini geliştirmekte. Demek istediğim şu ki elbet ingilizce önemli, elbet bazı şeylere ulaşabilmek için baraj konumunda. Ama sistemin getirdiği sorunun (sorun diyorum çünkü ingilizce bilmemek başlı başına bir sorun ve bunu 15 yıl okul hayatında çözümleyemeyen bir sistem)ceremesini bize yüklemek nasıl bir algıdır.Ve bu yüzden kpss ye bu kadar çok kişi başvuryor…

13 Jan 2012 - 1:23 pm

ben kazakça, orta düzeyde arapça iyi sayılacak kadar da rusça biliyorum, eşimse rusça, ingilizce,kazakça ve türkçeyi çok iyi düzeyde biliyor ikimizde üniversite mezunuyuz, eşim yüksek lisans yapıyor birlikte çalışmak istiyoruz bize hangi alanlarda çalışmayı tavsiye edersiniz?

12 Oct 2012 - 9:29 am

Dış ticaret yapın.

23 Jan 2013 - 7:04 pm

yabancı dil bilmek iyi bir şey ancak bilmeyene iş yok bence biraz abartılı olmuş, eğer standartın üzerinde bir iş arıyorsanız, kesin gerekli olduğu doğru :)

10 Oct 2013 - 8:43 am

Merhabalar, Ben 7 Senegal’de yasadım{2005-2012} 7 yıllık afrika tecrübem ve yabancı dillerim var{ Fransızca, İngilizce}. Su anda da Kahramanmaras’ta Paslanmaz Celik Mutfak Esyaları Sektöründe bir şirkette Fransızca konusan ülkelerin sorumlusuyum. Guinée Conakry, Guinée Bissau, Gambia, Fas, Tunus, Cezayire iş gezileri ve seyahat ettim. Yurtdısındaki şirketlerin ilgili departmanlarında görev almak istiyorum. e-mail: abrahamyabaci344@hotmail.com Tel: 0543 648 72 23

02 Nov 2014 - 4:19 pm

ingilizce; hayatta kariyer yapmak isteyen her insanın karşısına çıkacak olan sorun, herkes zevkle öğrenmeye çalışabilse ve karşımıza zorunluluk olarak bıkmasa ne kadar iyi olurdu ama ne yazık ki durum bundan ibaret

02 Nov 2014 - 4:22 pm

Bişrev adlı kullanıcıya katılıyorum kesinlikle

10 Nov 2014 - 6:59 pm

Eğer yerel değil global çapta düşünmek istiyorsak ve dünyanın avucumuzun içine sığdırılabildiği bir devirde geniş çaplı / farklı boyutlarda düşünmek zorundayız. İngilizce üstüne benim tavsiyem arapça öğrenilmeli .Kurslar bu işi beceremiyor.Kesinlikle yurt dışında belli süre ikamet etmeli bireyler.

17 Nov 2014 - 3:55 pm

Eğer global yaşamak ve büyük düşünmek istiyorsak ; internet sayesinde dünyanın artık bir köy kadar küçülebildiğini hepimiz görüyoruz bunun için ingilizce öğrenmeliyiz ayriyetten arapça öğrenilmesini tavsiye ederim ben ileriye dönük ticaret için.

06 Feb 2015 - 12:19 pm

Yabancı dil elbette gerekli ama bu neden İngilizce olsun ki?ben farklı bir bakış açısı getirmek istiyorum;oldukça fazla sayıda değerli bilim insanına sahibiz ve çoğu tecrübelerini gelecek nesle aktaramıyor.Söz uçar yazı kalır sözünü uygulayamıyoruz sahibi ülke olarak.Kitap yazanlar biraz daha önde bu anlamda.Ancak yayın eviydi basımıydı hayli masraflı,riskli çoğu insan bu yüzden vazgeçmek zorunda kalıyor.Evet internet kocaman bir köy ve sizin o köyde hala bir eviniz yok.Bir web site satın alın sadece.Sizi Dünya’ya bağlayan bir pencere.Dünya’nın neresinde olursak olalım yazılarınızı okuyabilelim.Bir çok makale artık Türkçe olsun ve dışarıdaki insanlar Türkçeyi öğrenmek Türkçeye çevirmek zorunda kalsınlar.Ben Türkçe’nin değer ve öneminin ancak böyle gelişeceğine inanıyorum ve eminim bu sayede Türk bilim insanları da unutulmak zorunda kalmayacak.

06 Feb 2015 - 3:03 pm

Kesinlikle katılıyorum. Yabancı dil bilgisi çok önemli. Sorun, Türkiye’de insanın yabancı dilini geliştirmesinin kolay olmaması Insan bildiğini de unutuyor. Yabancı şirkette bile çalışsanız yeterince kullanmıyorsanız, bir süre sonra unutuluyor.Aslıya katılıyorum

11 Feb 2015 - 12:09 am

takvim yaprağı, doğum günü takvimi , doğum günü hediyesi , süpriz hediye , özel takvim , nostalji takvim

23 Feb 2015 - 1:56 am

Kesinlikle katılıyorum.

04 Oct 2015 - 10:24 am

Ingilizce su an hala en fazla kaynaga sahip ve yaratan dil olarak onumuze cikiyor. Cok dil cok insan, elbette faydali.

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası