About the author

Related Articles

13 Comments

 1. 1

  Hüseyin Şantürk

  Sayın Fatmanur hnm,
  Söylediklerinizin çok önemli olduğu kanaatindeyim. Gençler ile deneyimli profesyoneller arasındaki farkları ortaya koyan bir yazı. Hangi çağın çoçuğu olduğunuz önemli değil, farklar her zaman aynı oluyor, metodlar değişiyor. Gençler, belki doğal olarak, hayatın kendi eksenleri ve kendi ilgi alanları etrafında döndüğünü düşünüyor. Her profesyonelin aklında tutması gereken en önemli noktayı vermişsiniz.

  Reply
 2. 2

  Aslı

  Peki, eğer yönetici olmak istemiyorsak? Yani sadece yaptığımız işi yapmak istiyorsak. Sadece grafik tasarımcı olmak istiyor ama art direktör yada ajans sahibi olmak istemiyorsak?

  Reply
 3. 3

  Arzu Kaner

  Sevgili Fatmanur, insanlari dogru yonlendirmek icin verdigin gonullu caba takdire deger. Seni tebrik ediyor ve site linkini kendi siteme koyuyorum. Sevgiler, kolay gelsin.

  Reply
 4. 4

  Fatmanur Erdogan

  Teşekkürler Arzu…

  Reply
 5. 5

  Fatmanur Erdogan

  Merhaba Aslı, sadece yapmak istediğin işi sürekli yapmayı tercih ediyorsan ve başka fonksiyonlarla ilgilenmiyorsan, o zaman tercih ettiğin yolda devam edersin. Yaptığın işin en iyisini yapan olmak da bir seçim…

  Reply
 6. 6

  Ukturk

  Demişsiniz ki ;Yönetsel becerilerinizi geliştirmenizi sağlayan bir üniversite yok! MBA uzmanlık veriyor, etkin bir yönetici olmayı göstermiyor. Executive education programaları bir derece bunu sağlıyor ama bunlara katılabilmeniz için de en az bir 10-15 yıllık tecrübeyi arkanıza almanız gerekiyor.

  Ben işletme mezunyum ve yurtdışında Mba’imi yeni tamamladım.24 yaşındayım.Bana marketing alanında önerebileceğiniz bir sertifika programı var mı acaba? Bir de doktora yapmam sizce bana iş yaşamında bir fayda sağlar mı yoksa ilerki senelerde mi yapılırsa daha mı iyi olur.

  İyi çalışmalar,

  Reply
 7. 7

  Bora

  Burada “En iyisi kısa dönemli programlar. Sertifika programları yada tek tek alabileceğiniz dersler.” derken ne tip programlardan bahsediyorsunuz acaba? Örnek verebilmeniz mümkün mü?

  Teşekkürler,

  Reply
 8. 8

  Fatmanur Erdogan

  Merhaba Ukturk,

  Pazarlama alaninda bir dolu sertifika programı var. Hangi ülkede ve nasıl bir program istiyorsun? MBA’inde hangi alanda uzmanlaştın? MBA’in hemen arkasından neden sertifika yapmak istiyorsun?

  PhD konusuna gelince, eğer akedemisyenlik düşünüyorsan, PhD iyi bir fikir. İş dünyasında olmayı tercih ediyorsan, henüz çok erken. İş dünyasından tecrübe elde etmeni öneririm. PhD’den ne beklediğini de bulmana yardımcı olur.

  Reply
 9. 9

  Fatmanur Erdogan

  Merhaba Bora,

  İlgili olduğun konularda katılabileceğin sertifika programları bir alternatif. Yurt dışında alırsan, ardından çalışma imkanı da elde edersin.

  Bunun haricinde, yurt dışında üniversite’lerden ders alabilirsin (undergrad yada grad öğrencisi olmadan) Ben bu programları özellikle tavsiye ederim. Çünkü sizin ilgilendiğiniz dersleri almanıza imkan tanıyor ve istemediğiniz konularla vakit kaybetmiyorsunuz. Ayrıca GMAT ve benzeri sınavlarla da uğraşmak zorunda değilsiniz.

  Reply
 10. 10

  ZehirliÖrümcek

  Çok güzel ama ne sertifika eğitimleri almaya ne kendini geliştirebilecek ortamları olmayan ama içinde cevher olanlar , imkanı olmayanlar ne yapacaklar. Belki çok iyi yeteneklerim var benimle birlikte çürüyüp gidecekler mi? Kitap ya da blog okuyarak yapılabilecek başarı var mı?

  Reply
 11. 11

  Fatmanur Erdogan

  @Zehirli Örümcek, öğrenmek için ne sertifikaya, ne diplomaya gerek var aslında. Ama bazen ders alarak bir konudaki bilgilerimizi daha fazla ve daha sistematik olarak geliştirebiliriz. Iki link sana, ilgini çekerse…

  http://kariyeryolculugu.com/blog/2007/07/03/mba-yerine-sertifika-programlarina-katilmayi-deneyin/

  http://kariyeryolculugu.com/blog/2007/06/27/uluslararasi-bir-kariyer-icin-yurt-disi-deneyim-kazanin/

  Reply
 12. 12

  Uğur Özmen

  Sadece kendi mesleğinde uzmanlaşacak da olsa, yaptığı işin hem öncüllerini, hem de sonuçlarını bilmeli kişi…

  Usta marangoz, tahtanın cinsinden de anlar, boyanın nasıl vurulacağını da bilir, tezgahın hangi koşulda nasıl çalıştığını da… İş hayatımın başlarında bir proje sekreteri vardı. Daktilo (şimdi tarihe karıştı) firmasının bakım ekipleri, bazı konularda ondan fikir alırlardı. İzinden döndüğümüz zaman “siz yokken proje müdürünün annesi kaza geçirdi. İçeri girince “geçmiş olsun” demeyi unutmayın” diye öğüt verirdi. Yani, bizi de eğitirdi. Sadece, ama sadece sekreter olmak istiyordu.

  İşinin iyisi olmak diye, buna diyorum. Sadece grafik tasarımcı olacaksanız bile, baskı tekniklerinden kağıt cinslerine kadar öğrenecek binlerce konu olacak.

  Reply
 13. 13

  Rabi

  kocaeli fcniversitesi f6zel gfcvenlik ve koruma prargomından mezun oldum..sadece şu soruyu sormak ie7in yorum yapıyorum sayın bfcyfcklerime bizi ne zaman gf6receksiniz artık?yeter ilkokul mezunu adamların beline cop takıp milletin ie7ine sokan bu merdıven altı şirketlere ne zaman dur diyeceksiniz f6zel gfcvenlik ara yf6netici eğitimiymiş biz okul mezunları varken bf6yle bir şeye ne gerek var 750 liraya insanlara amelelık yapıyoruz sfcrekli memur tayfası tarafından eziliyoruz..insan ların gf6zfcnde ne gibi bir caydırıcılığımız var sanıyosunuz siz..insanlar bizleri kale bile almıyo .gf6rfcn artık bir şeyleri..biliyorum..bu msj yayınlanmayacak bile..ama bu msjı okuyupta sayfaya koymayacak olan editf6r arkadaşa sf6ylfcyorum hesap vereceksiniz..elinizde imkan olduğu halde bu yapılan haksızlığa dur demediğiniz ie7in Cenabı Hak karşısında bu yetkınızı kullanmamanın hesabını vereceksınız .iyi gfcnler herkese

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.