About the author

Related Articles

11 Comments

 1. 1

  Selçuk

  Böyle güzel bir yazı için kötü bir örnek olmuş Özyeğin.
  “…girişimini yaparken milyarder olacağını bilmiyordu.” demişsiniz ama bildiğim kadarıyla asgari ücretle banka kurulmuyor.

  Reply
 2. 2

  kamil şensoy

  hüsnü özyeğin örneği uç bir örnek bankayı kurarken birkaçmilyon doları zaten vardı. asıl mesle girimşi yanilikçi iş fikirlerini geliştirmek (lokal işler olabilir illaki dışardan kopyalanması gerekmez) ve finansman modeli bulmak .geçen sene bir tv kanalında yeni işfikirleri ve bunları değrelendiren işadamlarından oluşan bir juri vardı. iş fikirleri kıstlıydı. ama juri üyelerinin bir tanesi bile kendi yarttığı bir iş modeliyle başarıya ulaşmış değildi.hepside aile şirketlerinde varolan işleri devam ettiriyorlardı.en girişimci addedilen ali sabancı pegasus havayolu şirketinin stratejisi virjin havayollarından kopyalanmıştı !

  Reply
 3. 3

  Fatmanur Erdogan

  zaten asgari ucret kazanmiyordu Husnu Ozyegin.

  Reply
 4. 4

  Fatmanur Erdogan

  kopyalamanin bir zarari oldugunu dusunmuyorum. pegasus her ne kadar tercih etmedigim bir hava yolu olsada…

  Reply
 5. 5

  kamil şensoy

  benim söylemek istediğim şu ; hüsnü özyeğin ve benzer örnekler çok . memleketimizde özgün bir icad yok. bu kadar dershane özel lise,üniversite var ama bir icadımız bir mucidimiz yok zaten bu düşünce kalıpları ile olmasıda münkün değil. okuyoruz sagda solda başarı hikayeleri ( paraya tahvil edilmiş) arkasına baktığımızda gölgeler var ya siyasetin gölgesi ya bir cemaatin gölgesi vb endüstri devrimini yapmamış bir ülkede neyin ne şekilde girşimciliği yapılacak. en aşağıdan en yukarıya statükocu bir görüş hakim.aşık olmanın bile raconu varken, hem aniden gelsin ama gelirkende yanında şunlar bunlar olsun reçeteleri var.heryerde çalıntı işler var sanayide edebiyatta sinemada vs. ewet kopyalamanın bir zararı olmaz ama tembellik yapar ve yaratıcılığı öldürü zaten yok ama.zaten ya yeni bir iş yaratacaksınız yada yapılmışı tekrar yorumlayacaksınız. birincisi yok ikinciside yok. milli yiyecek yoğurt mayası hollandadan yoğurt makinası fransadan. hayatımız ezbere dayalı eleştirel düşünceye asla yer yok .

  Reply
 6. 6

  Ali Rıza DEĞER

  Yorumlara katılmakla birlikte,biraz esprilide olsa Girişimci’lere katkıda bulunmak amacıyla; reklamcılıkta, bir girişimcilik önerisi…
  Elinize bir yumurta alın ve yakınınızdaki bir köy meydanına gidin… O sıralarda ordan geçmekte olan herhangi bir “Kobi Danışmanı” ile tanışabilirseniz, 5-10 yıla kalmaz …:-)

  Reply
 7. Pingback: Girişimci ruh “cesaret” sever! | KendiniGelistir.Com

 8. Pingback: Girişimci Ruh Cesaret Sever | Sadık ÖZAYDIN – Kişisel Web Sitesi

 9. 7

  Uğur Özmen

  Örneği anlamamak ve inkar etmek için çabalamak yerine; yılda 1 milyon dolar maaş alırken, bunun rahatlığını bırakıp da sonunun ne olacağını bilmediği bir yola gitmenin riskini anlamaya çalışsak muhtemelen mesajı da alırız.

  Fatmanur Erdoğan’ın ilk paragraflarda verdiği örneğe bizzat şahidim. İlk projesi bazılarınca beğenilmiş, fikir yarışmalarında dereceye girmiş genç arkadaşlar var. Bir yerde karşılaşıyorum. “Neden ortalarda görünmüyorsun?” diye soruyorum. Yanıtı başka türlü söylese de anlıyorum. Proje olmamış. Ortalarda görünse, birileri ona “Ne yapıyorsun?” diye sorsa verecek yanıtı yok. Utanıyor. Herkesden kaçıyor.

  Oysa, sosyal riskler göze alınmadan girişimcilik olmaz. İsteyen kopyacı desin, isteyen zaten zengindi desin.

  Reply
 10. 8

  Nizamettin Şenkardeşler

  Finansbank örneğine 3. göz olarak nasıl bakıyorum?
  1987 yılında bankadan ayrıldığında yaklaşık 20 yıllık bir bankacılık deneyimi olduğunu düşünüyorum Hüsnü Beyin.Sektöre baktığınızda devlet ve özel banka üst düzey yöneticileri 2 elin parmakları kadar.Bankacılık sektöründe o günkü şartlarda Hüsnü Beyin gerçekleştirdiği kabul edilmesi gereken başarılı bir girişimcilik örneği.Bu gün sektörde o kadar güçlü yerli ve yabancı oyuncu var ki o günkü koşullarla böyle bir girişimin başarıya ulaşması o kadar kolay değil.Bir girişimcilik örneğini değerlendirirken,zamanına,yerel ve global konjonktüre,oyuncuların gücüne ve sayısına,yasa ve mevzuata,çağın trendine de bakmak gerekir diye düşünüyorum.Ağaca ve ormana tek tek değil de birlikte ve birbirinden bir şeyler türeterek bakmak gerekli.Girişimci gerek ve yeter şartı sağlamış zaman ve zemini de uygun seçmişse,toplumda ve insanlık vicdanında sıkıntı yaratmamışsa başarıyı alkışlamak gerekir.Böyle bakınca alkışlanacak girişimci sayısı çok mudur ne dersiniz?
  Bütün bunlar,kabuğuna çekilmiş,mızmız,ömründe 2 tuğlayı üst üste koymamış,kabuğunu kıramayan,miskin ,tembel, vagon tipi insanların başarısızlığının nedeni olamaz
  Fil de züccaciye dükkanına girer ama geriye nasıl bir manzara kaldığı önemli.Ülkemiz ve dünya züccaciye dükkanına ne kadar benziyor dersiniz?

  Reply
 11. 9

  Fatmanur Erdogan

  Benim tum girisimcilere buyuk saygim var. Bakkal dukkani tarzi isletenlere bile. Goruyorum ki kurumlarda ust duzey yonetici olabilsek dahi kendi isimizi kurup yonetmeyi beceremeyebiliyoruz. Girisimci ruh farkli. Girisimci insanin yapisi farkli. Umuyorum gelecekte girisimcilerimiz daha da guclenecek. Yeni nesil girisimcilerin cok basarili oldugunu goruyor ve umitleniyorum.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.