About the author

Related Articles

5 Comments

 1. 1

  Uğur Özmen

  Şans… Kesinlikle en önemli unsurlardan biridir. Yaratıcılığınızı tetikleyen kavramı, o anda biri söyler. Evet, sizden başka 40 kişi duyar, onu siz bir proje haline getirebilirsiniz. Lakin, o cümleyi başkası söylemiştir.

  Yöneticinizi genelde seçemezsiniz. Size birşeyler öğreten bir yönetici ile (özellikle iş hayatının ilk yıllarında) çalışmak bir şansdır.

  Yaratıcılığıma fırsat tanıyan, tüm uyumsuzluğuma rağmen benimle çalışmak için ısrar eden yöneticilerim oldu. Bunca “Türkiye’de ilk defa…” denecek proje için kendimi beğenirim. Ama yöneticilerimin bana sunduğu şansı gözardı etmem… (Aksini de, anlamadığı her şeyden nefret eden yöneticileri de gördüm…) Samimiyim, şans sahanın en önemli oyuncusudur.

  Reply
 2. 2

  Fatmanur Erdogan

  paylaştığınız için teşekkürler. Başarılı ve yetenekli insanları farkedebilen ve onlara destek olan yöneticilerin sonuca odaklı yöneticiler olduğunu düşünüyorum. Böyle yöneticilere ihtiyacımız var…

  Reply
 3. 3

  Aslı

  Evet bende şansa inanıyorum, ama şansımızı kendimizin yaratabildiğine de inanıyorum.Çok çalışarak, zorlukları aşarak başarıya ulaşmış bir dolu insan tanıyorum. Böyle kişilerin şansa inanması çok zor gibi geliyor bana…o kadar güçlükten sonra:)

  Reply
 4. 4

  Sibel

  Isimizi sansa birakmamiz da onemli bu arada. Ayrica kacirdigimiz sanslara da cok uzulmemek lazim, nasil olsa bir baska sans da kapimizi calar.

  Reply
 5. 5

  Ömer YÜKSEK

  Şans genelde başkalarının başarılarını açıklamak için kullandığımız(sığındığımız) bir kelimedir diye düşünüyorum. Gelin ‘Şans’ yerine fırsat diyelim isterseniz. Etkileşim olsun diye müdahil oldum, umarım izah edebilirim. Kastettiğiniz şey aslında gayet açık, kontrolümüz dışında olan olaylarında kariyerimiz hatta talihimiz üzerinde tartışılmaz etkisi var muhakkak. Bununla birlikte genel kabul görmüş ‘şans’ kelimesi çaba sarfedilmeden, kendiliğinden ve hatta öyle durup dururken olmuş durumları niteler gibi olduğundan biraz anlam karışıyor.

  Yani fırsatlar(ve elbette aksi) hemen herkesin hayatına sürekli tesadüf eder. Ancak çoğu zaman bunu ustaca yönetebilen, fırsatlara açık, hazırlıklı ve göze alabilecek kadar cesur olanlar gerçek anlamda fırsatlardan istifade eder. Zaten size şansınızın dönmesi için proaktif olarak bir faaliyet içerisinde olmanız gerekir diyerek bu anlamda buluşuyorsunuz. Yani şu toplumların geneline sızmış ve ataletin temelini teşkil eden ve insanların kendilerini frenlemelerine ve çaresiz hissetmelerine neden olan bir şans anlayışı ile karıştırılmaması gerekir sanırım bahsettiğiniz yaklaşımın. Yok eğer zaten anlamı ona yakınsa o halde ben zihnimin buna inanmama konusundaki direncine engel olamamışımdır hiçbir zaman.

  Şunu diyebilirim ki kendi elinde olan etmenleri olabildiğince iyi yönettiği ve hakkını verdiği sürece insan muhakkak ki başka parametrelerinde sonuca etki ettiğini unutmamak zorundadır. Fırsatlara açık olmak, fırsatları doğru yorumlamak ve bazı şeyleri göze alacak kadar cesur olmak yapılabileceklerin en önemlilerindendir. Elbette devamında gevşek ama tetikte olmaktan başka yapılacak çokta şey kalmıyor. Daha ne olsun ki…

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2018 @ Tasarım ve Kodlama Albatros ♥ Tasarım'a Aittir.