resim
Ana Sayfaya Dön


Uyduruk İş İlanlarının Farkında Mısınız?

Yazan : Fatmanur Erdogan, Kategori : Iş arama, Popüler Yazılar
02 Mar 2009

Kriz dönemlerinde şirketlerin, headhunter’ların yoğunlaştırdığı bir durum var. O da olmayan işler için iş ilanı vermek! Bunun birkaç sebebi olabilir. Bir, şirketin itibarını koruduğunu savunuyor olmaları. Ikincisi de database’lerine CV toplama istekleri. Ben bu sebebin daha kuvvetli olduğunu düşünüyorum.

Sabah Gazetesi İş’te İnsan eki bu konuyla ilgili bir çalışma yapmış. İnsan kaynakları danışmanı M. Cemil Özden, ilanlarda belirtilen eleman arayışının gerçeği yansıtmadığını açıklamış. Türkiye’de bu uygulamanın doruk noktasına ulaşğını belirten Özden, günümüzde de farklı ölçeklerde ve çeşitli sektörlerden firmaların özellikle İnternet üzerinden verdikleri ilanlarda bu uygulamaya yer verdiklerini söylüyor. Özden bu duruma farklı sebepler de sıralamış.

İş görüşmesine neden çağrılmıyorum. CV’im mükemmel hazırlandı, yetkinliklerim ve yeteneklerim pozisyona uyuyor. Neden kimse aramıyor?” diyorsanız, belki de bir sebebi verilen ilanların gerçek olmamasıdır. Eğer “en değerli varlığımız insanlarımız” diyen Insan Kaynakları’nın değer anlayışı bu şekildeyse, belki şirketlere olan duygusal bağınızı gözden geçirmenizde fayda var. Bu yüzden sizlere önerim şirkete bağlılık yerine, şirket hedeflerine bağlı olmanız yönündedir.


Share

YORUMLAR
02 Mar 2009 - 1:42 am

Bu durum benim başıma hatırladığım kadarıyla en az 4 defa geldi. Çok irdeliyici bir kişilik :D olduğumdan IK’cıların ağızlarından veritabanı güzelleştirmesi yaptıklarını öğrenmiştim. Hepsi de kaydadeğer firmalardı. Ağızlarının payını da almışlardı. Bir Amerikan business consulting firması inanması zor ama özür bile dilemişti.

Bence bu işi daha çok çalışanını memnun edemeyen ve sirkülasyonu yüksek firmalar yapıyor. Ama kalifiye çalışanları da memnun etmek kolay birşey değildir, firmalara da haklarını verelim. Ama başvuranlara fake ilanlarla umut vermek affedilecek birşey değil.

Bir önceki konuda da anlaşıldığı üzere ipler her zaman şirketlerin elinde ne yazık ki. (Orman kanunu)Gerçekten “internet üzerinden iş görüşmesi koparma” çağının ilk evresindeyiz ve kabul edelim daha çok ilkeliz. Neden?

1) Ücret kesinlikle iş ilanında olmalıdır, dar ekonomimizde cimrileşen şirketlerimiz iş görüşmesinde ücreti ilk bize sorarak pazarlık avantajı yakalıyorlar veya bunu eleman seçmede bir kriter olarak kullanıyorlar.

2) İnsan kaynakları başvurana gönderdiği red cevabında mutlaka bunun sebebini belirtmeli. Bu da IT ile pratik şekilde hallolucak bir durum, ama dediğim gibi ilkeliz ve herkes birbirinden copy-paste red cevapları atıyor. (Allah aşkına biraz yaratıcı olun ya) Bir arkadaşınıza tiyatroya gelir misin dediğinizde red cevabı verirse “Neden?” diye sormaz mısınız? Gayet doğal insani bir soru. Bu da onun gibi: Benim “duvar” şirketim bana otomatik, hikayeden ve yalan dolu bir red cevabı atıyor, sebep bile vermiyor. Neden diye sormak için siz güç bela bir IK’cıya bağlanıp ağzından laf almaya çalışıyorsunuz. Mutlaka sebep bildirmeli, bir program yazılmalı.

3) Bilmiyorum bu konularla İnternet Üst Kurulu mu ilgileniyor, başkanını biraz tanıyorum, pek yenilikçi bir insan değil, istatikçi bir akademisyen ve çok bürokratik. Bu konularla o ilgileniyorsa bir gelişme olacağına inanmıyorum. Mesela, ana konu “uyduruk ilanlar”: Bu hukuki bir konu ama mecrası internet olduğundan melez bir denetim gerektirir gibime geliyor.

Firma açıkça insanları kandırıyor, çünkü denetim yok ve tüm alanlar onun. Bu arada, ilan almak iş sitesinin de işine geliyor. Burada başvuranı yani vatandaşı koruyan 3. bir mekanizma gerekli. Aynı mekanizma hem 1. madde – ücret hem de 2. madde red cevabı konusunda işlemeli.

Bilmiyorum ben mi futuristim yoksa mevcut durum mu ilkel ama ortada büyük insan hakları problemleri olduğu kesin, buna da hukukçuların İnternet Üst Kurulu ile bakması lazım çünkü bunu değiştirmek ne iş sitelerinin ne de firmaların işine gelmez.

Belki bu yazıklarım çok uzak gelebilir ama zor değil. Ben şahsen iş sitelerinde milleti çok uyandırmaya çalıştım ama herkesin genlerine işlemiş artık itiat, sözüm meclisten dışarı.

Fatmanur Hanım’ın son satırına da birşey eklemek isterim:

Evet, şirkete bağımlı olmak söz konusu değil artık. Ama şirket hedeflerine bağlılık ise bu ancak kendi prensiplerinizle örtüşüyorsa mümkün olmalıdır. Yoksa ben şahsen, inanmadığım şirket hedeflerine bağlı olamam.

Syg

04 Mar 2009 - 2:27 pm

Stratejik Planlama ve Proje Yönetimi alanlarında tecrübe kazanmış bir “bordro askeri” olarak ben de özensiz kariyer yönetimi konusundaki çorbaya bir tutam tuz eklemek isterim.

Bazen firmalar gerçekte var olmayan pozisyonlar ve ihtiyaçlara yönelik “dostlar alışverişte görsün” misali ilanlar yayınlayabildiği gibi; bazen de gerçekten ilanlarında samimiler, fakat tam nasıl bir görev ve yetkili gerektiğine karar veremiyorlar. Benim tecrübe alanlarımda neredeyse hep karşılaştığım sorun budur :) Mesela; Stratejik Planlama konseptini gerçekleştirmek ve buna göre eleman bulmak isterler; ama arada muhasebe, satınalma, pazarlama, satış gibi tecrübeler de bulunsun isterler…Fakat, bu daha çok bir CEO görev tanımı olmuyor mu acaba? :)

Stratejik PLanlama bir lüks değildir; departmanların performans ölçümü ve takibi; şirket ve grup-holding vs. hedefleri tutarlılığı, stratejik hedeflerin MAli İşler “gerçekleri” ile uyumu vb. konular nedense lüks gibi algılanır???

Genelde “Amerikan Modeli” diyebileceğim; herkesin kendi spesifik iş alanında uzmanlaştığı ve görev tanımlarının açık ve net bilindiği kurumsal yapılar DAHA UCUZDUR ve DAHA VERİMLİDİR…

İş ilanlarını inceleyince; her köşede yeni bir Bill Gates misali satış danışmanları, muhasebe sorumluları arıyoruz, 2 farklı yabancı dil bilen vs.!!

04 Mar 2009 - 2:29 pm

Eğer tüm firmalar iş ilanlarına gerçekten uyan elemanlar bulabiliyorlarsa; Türkiye yakında uzayı ve galaksileri fethedecek iş gücünü oluşturdu artık. Yaşasın!

04 Mar 2009 - 3:32 pm

Bunların yanında geri dönüş yapılmayan ve başarısız iş başvuruları da iş arayan arkadaşları mağdur durumda bırakıyor. Nasıl bir kriter belirleniyor bunları bilmek daha iyi olurdu sanırım. Yazı için teşekkürler.

15 Apr 2009 - 9:09 am

Adapazarı’ndaki büyük bir otelin, ulusal bir gazetenin İK ekine verdiği cancanlı iş ilanına başvuran bir arkadaşım vardı. Kendisi de Adapazarı’nda olduğu için uzun bir müddet otelden cevap gelmeyince bizzat gidip sormak istedi. Tesadüfen orada çalışan eski bir arkadaşı ile karşılaşınca durumu sordu. Aldığı cevap ilginçti: Otelin reklama harcayacak parası yokmuş, iş ilanı vermek reklamlardan daha ucuza mal oluyormuş. Kesinlikle gerçek.

16 Jan 2012 - 4:21 am

Howdy. I absolutely wanted to actually make a nice brief observation and also inform you recognize that in fact I’ve been following your particular page for quite some time. Keep up the very good task and I am going to be returning back once again once again.

23 Jan 2013 - 7:03 pm

bir iş ilanında olması gerekenden çok fazla şey varsa veya olması gereken kadar şey yoksa uzak durmak lazım ayrıca iş ilanına maaş yazanlara da güvenmiyorum

Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-posta
Web Sitesi
Yorum

CV TEKNİKLERİ E-BÜLTEN
Ad Soyad
E-Posta

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
Ad Soyad
E-Posta
YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL

KONULAR
SİTEDE ARA
Hedefe Koşanlar
Acıtan Kariyer Hataları
Cesur Fikirler
Girişimcinin Ruh Halleri
İş ve Hayat Dengesi
Sosyal Medya Dünyası